Tekirdağ’da Gezilecek Tarihi Binalar

 

Tekirdağ tarihi Şarköy ve çevresinde yapılan kazılar ile çok eski çağlara uzandığı anlaşılmıştır.  Özellikle Kalkolitik Çağa kadar dayanan kazılar Tekirdağ’ın her dönemden izler rastlamak mümkün görünüyor. 1732 yılı kayıtlarında Tekfürdağı olarak geçen il cumhuriyet döneminde Tekirdağ olarak değiştirilmiştir. Bu kadar tarihin içinde olan Tekirdağ’da Gezilebilinecek yerleri inceleyelim:

1-Namık Kemal Evi: Ünlü Vatan Şairimiz Namık Kemal’in 1840 tarihinde Ortacamii Mahallesi Namık Kemal Caddesinde Doğduğu evdir. 1994 yılında hizmete girmiş Hafta içi 08.00-12:00 ve 13:00 – 17:00 saatleri arası açıktır.

2-Rakoczi Müzesi: Türk Macar dostluğunun en güzel örneklerinden olan müze Ertuğrul Mahallesi Barbaros caddesindedir. 1700 lü yılların başlarında Macar Bağımsızlık Hareketi başkanı II.French Rakoczi ve arkadaşları Avusturya ile girdikleri savaşta yenilmesi üzerine Padişah III. Ahmet tarafından Tekirdağ’da misafir edilmiş ve buraya yerleştirilmiştir. 1735 yılında ölümüne kadar burada yaşamıştır. Daha sonra 1932 yılında Macarlar tarafında müze haline getirilmiştir.

3-Rüstem Paşa Külliyesi :1533 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı Rüstem Paşa tarından Mimar Sinan’a yaptırılan caminin yanına , medrese, kitaplık, hamam ve bedesten  yaptırılarak hizmet vermekteydi. Medrese 1880 yılında yıkılınca yerine ahşap Rüştiye ve idadi yapılmış daha sonrada Cumhuriyet ilkokulu olmuştur.