RAKOCZI MÜZESİ, TÜRK-MACAR DOSTLUĞUNUN SİMGESİ

Tekirdağ’ın kültürel gezi yerleri arasında ilk sıralarda Rakoczi Müzesi’ni sayabiliriz. Peki müze nerededir? Rakoczi kimdir? Bu yazımızda sizlere müze hakkında bilgi vereceğiz.


Tekirdağ Barbaros Caddesi üzerinde eski bir Türk evi olan bina, 1676-1735 yılları arasında yaşayıp, son yıllarını Tekirdağ’da geçiren Erdel Prensi ve Macar Halk Kurtuluş Kahramanı II.Rakoczi Frençh’in anılarına ithafen son 15 yılını geçirdiği Tekirdağ’da, 1982 yılında ,Macar Hükümeti tarafından müze olarak düzenlenmiştir. Türk-Macar dostluğunu simgeleyen müzede Rakoczi’nin ve ailesinin eşyaları , Türk-Macar ilişkilerini güçlendirmek adına iki ulusun halk sanatlarındaki beraberliklerini simgeleyen eserler sergilenmektedir.Bu müze yarısı Macarlar olmak üzere, her yıl oldukça fazla misafir ağırlamaktadır.
Osmanlı’ya sığınan Macar prensinin Tekirdağ’da güvenle yaşadığı ev, Osmanlı’nın güvenilirliği ve misafirperverliğinin sembolü olarak günümüzde müze olarak korunuyor.
Rakoczi, 1717’de Gelibolu’dan Trakya’ya geldi, Edirne ve İstanbul’daki geçici ziyaretlerinin ardından 1735 yılından itibaren ölümüne kadar Tekirdağ’daki evde huzurla ve güvenle yaşamıştır.
Ölümünden sonra cenazesi bugünkü Slovakya’nın Kösice kentine bağlı Borsi kasabasına götürüldü.