Tekirdağ’ın Gözbebeği, Şarköy

Tekirdağ’ın Gözbebeği … Şarköy

Şarköy ilçesi, 60 km uzunluğundaki sahilleriyle Türkiye’nin en uzun 31., dünyanın ise en uzun 62. sahiline sahiptir.  Şarköy’ün sahili tertemiz kumsalı ve koyu mavi denizi ile “mavi bayrak” almaya hak kazanmıştır.

İlçede balıkçılık gelişmiştir. Buna  en önemki etken , Marmara denizine sınır olan kıyısının oldukça uzun olmasıdır.İlçe merkezi ile Hoşköy ve Mürefte beldelerinde olmak üzere 3 adet faal balıkçı barınağı mevcuttur.

Ayrıca o mis kokan denizi, yemyeşil dağları ve halen el değmemiş doğal güzellikleriyle Şarköy’e bağlı Uçmakdere Köyü’de, son zamanlarda ülkemizde yamaç paraşütü için  oldukça tercih edilen yerler arasına girmiştir.  Enfes manzarası ilgi paraşütçülerin ilgi odağı durumundadır.

İstanbul’a yakınlığının da avantajı ile Şarköy, aynı zamanda sörf yapmak isteyenler için de tercih sebebidir. Bunda ana sebep elbette masmavi denizi, kıyaya paralel ve sezon boyu esen poyraz rüzgârıdır. Öyle ki Şarköy’de 2007 yılında faaliyetlerine başlamış olan bir sörf okulu mevcuttur.

Böylelikle Şarköy’e gelmişken hem yazın sımsıcak güneşinin, denizin tadını çıkarabilir hem de dilerseniz, adrenalin keyfini sonuna kadar yaşayabilirsiniz…