Huzurun Adresi Tekirdağ

Trakya topraklarımızda bulunan Tekirdağ, ülkemizde iki denize de kıyısı olan 6 ilden biridir. 2014 yılında büyükşehir kabul edilmiştir ve nüfusu 970.000 civarındadır. Oldukça kalabalık olan şehrimizde 1 tane devlet üniversitesi bulunmaktadır.

Sahil şeridinde Akdeniz iklimi görülmekle beraber, Ergene Havzasını içine alan kıyı ardı şeridinde karasal iklim hakimdir.  Yaz-kış genellikle rüzgarlıdır.Tekirdağ’da verimli toprakların avantajı olarak edinilen hammadde, sanayileşmenin gelişmesinde önemli rol oynamaktadır.

Şarköy, Çorlu, Çerkezköy, Muratlı, Marmara Ereğlisi, Saray , Ergene, Hayrabolu, Kapaklı, Malkara, Süleymanpaşa Tekirdağ’ın ilçeleridir. Ulaşım havayolu, karayolu, deniz yolu ve demir yolu ile sağlanabilmektedir.

Tekirdağ’a yolunuz düşerse Osmanlı Dönemi’nden kalma tarihi camiler olan Eski Cami, Orta Cami, Rüstempaşa Cami ve Mirliva Hüseyin Paşa camilerini görmenizi öneririz. Rotanızın çevrilmesi gereken yerler arasına Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Rakoczi Müzesi, Namık Kemal Evi ayrıca Şehitler Abidesi, Hürriyet Abidesi, Namık Kemal Anıtı, Çorlu Kalesi, Hora feneri de  bulunmaktadır. Ve tabi ki özellikle yaz aylarında bir ziyaret söz konusuysa o muhteşem masmavi denizi görmeden ve tertemiz plajlarda güneşin keyfini çıkarmadan dönmeyeceğinize eminiz…