Rakoczi Müzesi

Rakoczi Müzesi

Rakoczi Müzesi, Tatil rotanızı  Marmara Bölgesi’nin en gelişmiş kentlerinden olan Tekirdağ iline çevirdiyseniz , doğal güzellikleri ,sahilleri , tertemiz denizi , turistik mekanları ve misafirperver halkı bu kentte sizleri bekliyor.  Her geçen yıl tatil için gelenlerin sayısında önemli artışlar olmaktadır. Sizde tatil için Tekirdağ’ı tercih edeceksiniz gezmeye Rakoczi Müzesi’nden başlayabilirsiniz.

Rakoczi Müzesi, Macaristan hükümeti tarafından satın alınıp müzeye çevrilmiştir. Müzeye Macar Prensi II. Frenc Rakoczi‘nin ismi verilmiştir.Rakoczi  adını alan müze binasında 15 yıl yaşamıştır. Avusturyalılara karşı Macar ayaklanmasının başına geçen Rakoczi savaşta başarısız olmuş ve Osmanlılara sığınmıştır.

Tekirdağ’da birbirine yakın 24 evde yaşamış olan Rakoczi, ölümüne kadar Tekirdağ’da ikamet etmiştir. Yaşadığı evler birleştirilip bir konak görünümü kazandırılmış olsa da; günümüzde bu konağın sadece yemekhanesi gelebilmiştir. Rakoczi’nin ölümünün ardından Macaristan’da bir müze yapılması düşünülmüştür fakat I. Ve II. Dünya savaşlarının çıkmasından dolayı gerçekleştirilememiştir. Bunun üzerine 1931,1932 yılları arasında Macaristan, bir Macar mimarla anlaşıp Rakoczi’nin Tekirdağ’daki evini restore ettirmiş ve müzeye çevirmiştir. Günümüzde bölgedeki ziyaret edilen yerlerden biri olan Rakoczi Müzesi’nde Rakoczi’nin eşyaları, yaşamı ile ilgili belgeleri, yağlı boya resimleri sergilenmektedir. Tekirdağ tatilinizde Ertuğrul Mahallesi, Barbaros Caddesi’nde bulunan Rakoczi Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Çorlu Kalesi ve Namık Kemal Evi gezmenizi önerdiğimiz yerler arasında.

Tekirdağ’da hepsi birbirine yakın 24 evde yaşayan Rakoczi , ölümüne kadar Tekirdağ‘da yaşamıştır. Yaşadığı evler daha sonra birleştirilip bir konak görüntüsü almış olsa da bu konaktan günümüze sadece yemekhanesi ulaşabilmiştir. Rakoczi’nin ölümünden sonra anısı için  Macaristan’da bir müze yapılması düşünülmüştür fakat I. Ve II. Dünya savaşlarının çıkmasından dolayı bu düşünce hayata geçirilememiştir. Daha sonra Macaristan 1931-1932 tarihleri arasında Macar bir mimarla anlaşıp  Rakoczi’nin Tekirdağ’daki evini restore ettirmiş ve müzeye çevirmiştir.Rakoczi Müzesi’nde Rakoczi’nin eşyaları, yaşamı ile ilgili belgeleri, yağlı boya resimleri sergilenmektedir.