Tekirdağ

Tekirdağ, ülkemizin en batısında Trakya bölgesinde bulunan ilimiz, gerek şivesiyle gerek alkole ve rakıya düşkünlüğüyle bilinir. Ancak her ne kadar böyle olsa da insanları cana çok yakın olup, güler yüz sahibidirler.

Denizi, ormanları ve yeşillikleri dışında müzelere oldukça önem veren, ülkenin en batısında kaldığı için Avrupai yaşama dönüşmüş yenilikçi ancak bir o kadar da geçmişine sahip çıkan şehrimizdir. Çorlu kalesi ise Tekirdağ’ın en önemli yerlerinden birisidir. Zaten Çorlu denildiğinde herkesin aklına gelir. O derece ün sahibi olmuş bir ilçedir. Oteltekirdag.com sizlere “Uçmakdere” gibi yerleri gezmeniz ve yorulduğunuzda dinlenmeniz için mükemmel konfora sahip otel odaları sunuyor. Aynı zamanda bunu en ucuz fiyattan sağladığı için sizleri memnun ediyor.

Coğrafya

Tekirdağ, ilin batısında yer alan en yüksek tepesini 945 m. rakımlı Ganos Dağı`nın oluşturduğu Tekir Dağları hariç genelde düzlüktür. Kuzeyde ilin en önemli akarsuyu olan Ergene nehri bulunur. Ergene yarattığı alüvyonlu ovaların verimliliğiyle il nüfusunun büyük bir kısmını çevresindeki yerleşimlere toplamıştır. Tekirdağ`ın bitki örtüsü Marmara Denizi kıyısında makilik, dağlık alanlarda ormanlık, diğer yerlerde ise step özelliği gösterir.

Tekirdağ`ın iklimi, Akdeniz ve kara ikliminin bir karışımıdır. Sahil yöresinde Karadeniz`in etkisiyle nemli bir Akdeniz iklimi yaşanırken, kuzeye doğru çıkıldıkça karasal iklim kendini gösterir.

Tekirdağ’a Ulaşım

İstanbul’a özel araçla sadece 2 saat mesafede olan Tekirdağ’a karayolu ulaşımı son derece rahat ve kolaydır. Ayrıca Türkiye’nin her noktasından İstanbul aktarmalı olarak otobüs seferleri ile Tekirdağ’a ulaşım da mümkün.

  • İstanbul – Tekirdağ arası yaklaşık 150 kilometre ve 2 saat.
  • Ankara – Tekirdağ arası yaklaşık 590 kilometre ve 6 saat 30 dakika.
  • İzmir – Tekirdağ arası yaklaşık 420 kilometre ve 6 saat.
  • Bursa – Tekirdağ arası yaklaşık 320 kilometre ve 4 saat.
  • Erzurum – Tekirdağ arası yaklaşık 1400 kilometre ve 15 saat 30 dakika.
  • Van – Tekirdağ arası yaklaşık 1800 kilometre ve 21 saat.